Świetlica pięciolatka, czyli jubileusz oratorium

Skromnie, ale uroczyście Oratorium św. Antoniego przy klasztorze Ojców Bernardynów w Piotrkowie świętowało swoje 5. urodziny. W jubileuszu świetlicy środowiskowej wzięła udział m.in. Ewa Sowińska rzecznik praw dziecka.
    Świetlica powstała z potrzeby pomocy małym mieszkańcom, przede wszystkim piotrkowskiej Starówki, gdy ojciec Gracjan Kubica, gwardian klasztoru, spotkał włóczących się po Rynku Trybunalskim wagarowiczów. Od pamiętnego dnia przed pięciu laty przez klasztorne korytarze przewinęło się kilkaset dzieci i młodzieży, a także opiekujących się nimi wolontariuszy. - Nawet nie wiadomo, kiedy to minęło - mówi Karolina Maciejak, przedszkolanka, która w świetlicy pracowała od początku. Ją, tak jak Kamilę Maliszewską, studentkę historii Akademii Świętokrzyskiej, opieka nad dziećmi w Oratorium św. Antoniego nauczyły cierpliwości.

W jubileuszu wzięli także udział podopieczni oratorium fot kw

   Właśnie wolontariuszy z okazji rocznicy życzył oratorium założyciel, o. Gracjan Kubica. - Pieniądze się znajdą, jak Pan Bóg daje dzieci, to daje i na dzieci, ale ciężko jest pozyskać ludzi, bo dać swój czas jest trudniej niż pieniądze - mówi. - Część z tych dzieci wyszła na prostą, ale niektóre się pogubiły, może kiedyś to dobro w nich zaprocentuje.
    Codziennie z popołudniowej opieki zakonników korzysta ponad setka dzieci, głównie z rodzin trudnych i ubogich, (kw)

 

Dziennik Łódzki, 30 października 2006, s. 6.

Oratorium św. Antoniego

W październiku 2001 roku z inicjatywy o. Gracjana Kubicy w klasztorze OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Słowackiego 2, powstało Oratorium św. Antoniego. Jest to świetlica środowiskowa dla dzieci oraz młodzieży z rodzin ubogich i patologicznych naszego miasta.

     Zajęcia w Oratorium św. Antoniego odbywają się od poniedziałku do czwartku w godz. 15.00-18.00. W tym czasie dzieci otrzymują również posiłek regeneracyjny. Założycielem i pierwszym dyrektorem Oratorium jest o. Gracjan Kubica. Od września 2003 r. z pomocą przyszły nam Siostry Służebniczki: s. Przemysława i s. Edwina, które z wielka troską zajmują się oratoryjną kuchnią (aby nikt nie odszedł z Oratorium głodny, potrzeba przygotować dziennie ok. 400 kanapek). Wraz z nimi od stycznia 2004 r. do pracy w przygotowaniu posiłków włączyła się grupa tercjarzy z istniejącej przy naszym Klasztorze, Świeckiej Rodziny Franciszkańskiej.

     Jak co roku, tak i w czasie tegorocznych ferii zimowych zorganizowaliśmy w naszym Oratorium świetlicę dla dzieci i młodzieży otwartą od poniedziałku do piątku w godz. od 9,00 do 14,00. W tym czasie dzieci pod okiem opiekunów uczestniczą w projekcjach filmów, grach, zabawach, konkursach plastycznych i sprawnościowych. Podczas tych zajęć dzieci korzystają z posiłków regeneracyjnych (kanapki, gorąca zupa, owoce i słodycze). Organizowane są również zajęcia na basenie w grupach po 20 osób oraz zajęcia sportowe w sali gimnastycznej szkoły Nr 14.