Dziś, w liturgii Kościoła, przeżywamy 5. Niedzielę Wielkiego Postu; z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszach adorujemy Najświętszy Sakrament; przypominamy, że nawiedzając nasz kościół i spełniając odpowiednie warunki możemy każdego dnia Roku Jubileuszowego uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Zachęcamy do udziału w Drodze krzyżowej, którą odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 1830, natomiast Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedziele po Mszy rozpoczynającej się o godz. 1130.
W tym tygodniu podczas wieczornej Eucharystii modlić się będziemy: w piątek – w intencji Ojczyzny; w sobotę – w intencji Rodziny Radia Maryja, natomiast za tydzień, w niedzielę, o godz. 830 – w intencji Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Za tydzień, w Niedzielę Palmową, rozpoczniemy Wielki Tydzień Męki Pańskiej; podczas wszystkich Mszy Świętych poświęcać będziemy palmy. W tym dniu, o godz. 1110, przy pomniku papieskim, rozpoczniemy Misterium Męki Pańskiej: najpierw poświęcimy palmy, odczytamy Ewangelię i weźmiemy udział w uroczystym wjeździe Pana Jezusa na osiołku; procesyjnie przejdziemy przez park przy klasztorze, następnie ul. Narutowicza i Plac Kościuszki. Po zakończonym misterium sprawowana będzie Eucharystia.
Stowarzyszenie Pomocników Oratorium im. Św. Antoniego w Piotrkowie Trybunalskim zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie 1,5% w rozliczeniu rocznym za 2024 r. dla naszych podopiecznych ze Świetlicy Oratorium prowadzonej przy naszym klasztorze.
Na prośbę wielu osób, w zakrystii zainstalowany został terminal płatniczy, co umożliwia wszystkim chętnym zamawianie intencji mszalnych bezgotówkowo; natomiast w przedsionku kościoła został zamontowany „ofiaromat” – każdy kto chciałby złożyć ofiarę na nasz klasztor i prowadzone remonty może to uczynić samodzielnie posługując się kartą bankomatową – za wszelkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!
* * *
Słowo Księdza Kardynała Grzegorza Rysia:
Kochani Siostry i Bracia
Zbliża się czas zamknięcia naszych „Synodów parafialnych”. 8 czerwca (to znaczy w dzień Pięćdziesiątnicy) przeżyjemy w naszych parafiach wydarzenie POSŁANIA DO MISJI.
Jak apostołowie ogniem i wichrem Ducha Świętego zostali przynagleni do wyjścia z Wieczernika, tak i my chcemy poddać się działaniu Ducha i – po rozeznaniu potrzeb i wyzwań naszych wspólnot – wyjść z naszych parafialnych wieczerników ku odnowionej misji i odpowiedzialności. Z kolei,
13 czerwca, w naszej katedrze, podczas wieczornej Mszy św. otwierającej kolejne Święto Eucharystii, będziemy dziękować Trójcy Przenajświętszej za całe dzieło naszego Synodu
(od stycznia 2018 roku aż do teraz). Naszej modlitwie będzie przewodniczył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, jeden z najbliższych współpracowników Ojca świętego Franciszka.
Aby to nasze dziękczynienie nie było jedynie jeszcze jednym liturgicznym obchodem, albo powtarzaniem równie okrągłych, co teoretycznych frazesów, albo – co jeszcze gorzej – jakąś fikcją czy pobożną zasłoną dymną nad naszymi zaniechaniami (z lenistwa czy z kontestacji), chciałbym Was poprosić tą drogą o dwie rzeczy:
Pierwsza: Spróbujcie na modlitwie (indywidualnej – może również wspólnej: w jakiejś grupie) zastanowić się i wydobyć z pamięci wszystko to dobro, które się wydarzyło w waszych parafiach / wspólnotach, a także w waszym osobistym doświadczeniu wiary i zaangażowania w Kościół podczas Synodu (całego lub choćby w ciągu ostatnich dwóch lat jego parafialnego etapu). Czego się nauczyliśmy? Co ważnego odkryliśmy? Każda i każdy z nas – MY RAZEM! Czy mamy KONKRETNIE za co dziękować?
I tu prośba druga: Proszę, abyście dali (na piśmie) świadectwo tym doświadczeniom. Podzielcie się nimi ze mną, z moimi braćmi – biskupami, i ze wszystkimi, którzy wzięli na siebie współodpowiedzialność za prowadzenie Synodu w naszej diecezji. Podzielcie się tym, co dobre, twórcze, piękne, radosne; ale także – jeśli trzeba – tym, co niedobre albo wprost złe. Jeśli gdzieś Synod w ogóle nie zaistniał, albo ustał – napiszcie też o tym. Nie chcemy lukrowanego obrazu rzeczywistości – chcemy widzieć siebie i nasz łódzki Kościół w prawdzie. Bo „nadzieja jest z prawdy” (C. K. Norwid). I jest ona także – co przypomniał nam papież – Z MIŁOŚCI! Tak! Z miłości do łódzkiego Kościoła, która rozlana jest w naszych sercach przez Ducha Świętego.
Świadectwa można przesyłać do 20 maja 2025 r. klikając w link 16synodlodz.pl/Dzielenie, więcej informacji na ulotkach przy wyjściu z kościoła.
Bardzo serdecznie Was pozdrawiam i błogosławię
Wasz
kard. Grzegorz